ترمز

                                                       بنام پروردگار یگانه                                                     

 اگر از شما بخواهند كه يك خودرو كه با فرض مجهز بودن به آخرين سيستمهاي روز و از همه نظر بي‌اشكال است سوار شويد، فقط اين وسيله ترمز نداشته باشد چه تصميمي براي رانندگي آن اتخاذ مي‌كنيد؟

در وحله اول بايد كمي روي آن فكر كنيم اگر يك درصد هم بر سوار شدن اراده كردي يك لحظه ديگر صبر كن. بايد بدانيد كه در اين جاده‌اي كه شما حركت مي‌كنيد تقاطع‌هاي زيادي وجود دارد و پيچ و خمهاي فراوان و سربالايي‌ها و سرازيري‌هاي زيادتر و از همه مهمتر خودرهاي زياد ديگري نيز در آن در حال حركت و تردد هستند كه آنها هم همين عيب را دارند و بعضي هم كه اضافه عيبهاي ديگری چون بريدگي فرمان نداشتن كلاچ و كمبود نور و آيينه و ... دارند.

اضافه بر اينها اگر كم است تعدادي راننده خواب‌آلود، خسته، رواني، بعضي خل و چل، درصدي هم مست و خمار و تعدادي هم در حال تعويض نوار و يا تنظيم موج راديو و يا شماره گیری موبايل٬ چندي هم در حال بازي با بچه‌ها داخل ماشين و هزاران اضافه كه خودتان مي‌توانيد برشماريد.

حالا جواب بدهيد كه چه تصميمي مي‌خواهيد بگيريد؟

خيلي كسي مي‌خواهد يك ذره مخ و مخچه در اين جمجمه داشته باشد و باز هم بر رانندگي چنين خودروي در چنين جاده‌اي اراده بر رانندگي بگيرد يا حتي سرنشين چنين خودروي شود.

اين يك مثال است خوب آنرا حلاجي كنيد وقتي روي آن تسلط پيدا كرديد بيائيم در عالم خلقت و انسان اينجا آدمي مثل همين خودروها هستيند كه با تقاطع‌، سرازيري‌ها ، دره‌ها و پرتگاه‌ها و.... روبرو است آيا اين انسان كه در اين دنياي درودشت قرار گرفته نبايد يك تــــرمــــز داشته باشد پس جواب حتمی كه مي‌توان داد يك بلي قاطعانه است.

يك نفر به من بگويد توقف دهنده انسان در برابر چاله چوله‌هاي شهرت، دروغ، هوس،پول پرستي، شهوت، بت‌پرستي و هزاران سرازيري دزدي و دست يازيدن به بيت‌المال،.... و سربالايي‌هاي  كمبودهاي زندگي و پرتگاه‌های گناه و.... چيست؟

يك ترمز خوب براي انسان لازم است اگر اين ترمز ای.بی.سی نيز باشد صد البته خيلي بهتر است. اين ترمز آدميزاد كه از گردنه‌هاي پر خطر انسان را به سلامت عبور دهد را تقوي و پرهيزگار   می‌گویند. يعني انسان متقي و پرهیزگار داراي ترمز است كه مي‌تواند او را در موقع لزوم مثل قرار گرفتن يوسف در صحنه تنهايي با زليخا و.... يا كارمندي كه در برابر رشوه قرار مي‌گيرد يا قاضي‌اي كه در برابر وعهده‌هاي آنچناني قرار مي‌گيرد بتواند تصادف نكند يا در سراشيبي امانت چپ نكند.

جالب اينكه در نزد خداوند كساني كه ترمز بهتري دارند و كمتر خطرآفرين باشند عزيزترند "ان اكرمكم عندالله اتقيكم"حجرات-13 و بنظر مي‌آيد كه نقطه خوبي(حتماْ چنین است) براي عزت انتخاب شده كساني كه خوب گاز مي‌دهند و تند مي‌روند هرچند گرامي داشته مي‌شوند ولي ملاك عزت و كرامت ترمز مناسب است. كساني كه خوب فرمان مي‌دهند و رانندگي مناسبي دارند و به موقع چپ و راست مي‌روند و درست سبقت مي‌گيرند همه ارجمند هستند ولي ملاك عزت آن فرمان نيست كلاچ نيست بلكه ترمز است.

اين نقطه‌ای است که باید رویش خيلي فكر كرد كساني در نزد خداوند عزيزترند كه ترمزهاي بهتري دارند بهتر ترمز مي‌گيرند. پرهيزگار كسي است كه بتواند بموقع ترمز كند. راغب در مفردات‌القرآن اشاره داردكه:« وقايه عبارت است  محافظت يك چيز از هر چه به او زيان مي‌رساند و تقوي يعني نفس را وقايه قرار دادن از آنچه بيم مي‌رود».

پس اگر تقوا را به ترمز تشبيهه مي‌كنيم به اين علت است كه اگر پرتگاهی٬چاله‌اي و گودالي و خطري در جلو‌ ماشين پيدا شد بتواني حفظ كني خودرو و سرنشينها و جان خودت را و اينجا همان حفاظت پيش مي‌آيد و ترمز اينكار را انجام مي‌دهد. اگر در تقاطع رسيدي احتمال تصادف پيش آمد بايد بتواني خودت را حفظ كني و باز ترمز اينكار را انجام مي‌دهد. ترمز كردن با رسيدن به هر خطر محرمات خداوند بهترين تضمين سلامت رسيدن به مقصد است.

اين يكي را بيشتر توجه كنيد« و لباس التقوي ذالك خير» 26-اعراف تقوي اينجا به لباس و زره تشبيهه شده است كار لباس چسيت؟ انسان را از آثار مخرب تششعات حفظ مي‌كند در برابر وزشهاي مضر و ميكروبهاي مخرب و‌ آفات مصون مي‌دارد. و لباس حافظ بدن است از چشمهاي مريض و گرما و سرما و هزاران خاصيت ديگر.

البته لباس علاوه بر حفاظت خواص ديگري نيز از قبيل زيبايي بخشيدن به شخص و نشان دادن شخصيت فرد و حتي اينكه از چه كشوري و ملیتی است يا چه ديني دارد از چه قبيله‌ايست و ... نيز از خواص لباس است. اينجا قرآن تقواي الهي را نشان دهنده خواص ديگري است بجز حافظ بودن كه هرچه بيشتر روي آن فكر كنيم باز هم كم انديشه كرده‌ايم چون لباس يك عالمه خاصيت دارد علاوه بر آنچه كه برشمرده شد خود آنها را ياد آريد. حقیر در آیه دوم وارد نشدم فقط یک گوشه از تقوی که همان حفاظت بود را مورد توجه قرار دادیم بهتر است در دومی که هزاران نکته دارد نیز خود تفکر کنید.  .... و شاید یک ترمز برای سقوط نکردن بس باشد.                        

/ 4 نظر / 4 بازدید
فرشاد

درود ... نوشته ی زيبايی بود اما نويسنده می بايست تمام ابعاد قضيه ای را که پيش می کشد مد نظر قرار دهد ...شما می توانيد از رانندگان با سابقه بپرسيد ترمز گاها از گاز و کلاج هم مضرتر است و ترمز به خودی خود مطلقا خوب نيست..... اميدوارم نياز به توضيح بيشتری نباشد اما اگر توضيح بيشتری خواستيد در خدمتم....سپاس

آنجل

سلام هميشه دوست دارم اين ترمزه باشه.... ولی... يه جاهايی از دستم در می‌ره... گويا خب چی‌کار کنم... فکر کنم آدما همشون بعضی وقتا اين‌طوری بشن. می‌بينيد...الان دنبال يه شريک جرمم شاد باشيد ياحق

آج

با سلام به بچه تهرون با اينکه قصد پاک کردن نظر ايشان را نداشتم ولی چون باز از کلمات زشت و ... استفاده نموده است ناچاراْ پاک خواهد شد اگر خواستی نظرت بماند بايد بجای آن .... بگذاری چون از هر کلمه رکيک و زشتی حالم دگرگون می‌شود و مخصوصاْ وقتی در کنار مقدسات قرار بگيرد.

آج

آج به فرشاد وقتی خودروی حرکت کند احتياج به ترمز دارد وگرنه .... اما انکه کلاچ و گاز خوب است که ما هم درش بحثی نداريم ولی عجيب ترمز گاهاْ از گاز و کلاچ مضرتر بودن است؟ منتظرم