لغو امتياز تنباکو

                       سالگرد لغو امتیاز تنباکو به                              

فتوای آیت الله میرزا حسن شیرزای این آزاد مرد دوران خویش در سال

۱۲۷۰ هجری شمسی

 به ایرانیان خرد کننده دستان استثمار و استعمار در این کشور مبارک باد

image.fa.jpg

آيت الله ميرزا محمد حسن شيرازي مرجع عظيم الشان و عاليقدر اسلامي است که در سال 1230 ق. در شيراز چشم به جهان گشود.
ميرزا محمد حسن از چهارسالگي شروع به تحصيل کرد و در 8 سالگي مقدمات را به پايان برد. ميرزاي شيرازي در 29 سالگي وارد کربلا شد و پس از آن به نجف اشرف عزيمت کرد و در درس شيخ اعظم، انصاري، شرکت جست و از خواص شاگردان او شد. پس از رحلت شيخ مرتضي انصاري در 1281 ق. زعامت شيعه به ميرزاي بزرگ شيرازي محول گرديد و ايشان نزديک به 30 سال در اين مقام به رفع مشکلات مردم و اداره حوزه هاي علميه مشغول بود.

يکي از مهمترين حوادثي که در ايام زعامت آن پيشواي بزرگ اسلامي رخ داد، قضيه جنبش تنباکو بود. فتواي تاريخي ايشان در معاهده انحصار تنباکو در زمان ناصرالدين شاه، چنان مردم را به صحنه کشاند که شاه قاجار، مجبور به فسخ قرارداد تنباکو گرديد. با صدور اين فتوا، مردم مبارزه سياسي عليه قرارداد استعماري مذکور را يک وظيفه شرعي دانسته و به مخالفت شديد پرداختند. به طوري که ناصرالدين شاه مجبور شد با پرداخت غرامت اين قرارداد ننگين را فسخ کند.

ميرزاي شيرازي همزمان با رهبري جامعه اسلامي، شاگردان بسياري را به جامعه اسلامي تقديم و کتب متعددي را تأليف کرد. حضرات آيات عظام سيد محمد کاظم يزدي، آخوند ملا محمد کاظم خراساني، ميرزا محمد تقي شيرازي معروف به ميرزاي دوم، شيخ فضل الله نوري، حاج ميرزا حسين نوري، ميرزا اسماعيل شيرازي و دهها عالم بزرگوار از جمله شاگردان اين فقيه بزرگوار مي باشند. سرانجام، ميرزاي بزرگ در 82 سالگي در سامرا چشم از جهان فرو بست و جسد مطهرش را از سامرا تا نجف با پاي پياده تشييع کردند و در آخر شعبان در جوار مرقد منور حضرت اميرالمومنين(ع) به خاک سپردند. از آن پس مجالس فاتحه در تمام شهرها برگزار شد. همه بازارها در اين ايام تعطيل بود و اين عزاداري تا نزديک به يک سال ادامه داشت.

/ 2 نظر / 3 بازدید
علی علی اکبري

آج به مهتاب يا آرمين یا ..... ۱- اينکه در کتاب تاريخ معاصر سوم دبیرستان نوشته حضرت امام خمينی(ره) فرزند علی و فاطمه ما هرچه گشتيم نيافتيم می شود نام کامل کتاب و رشته سال انتشار و صفحه مورد نظر را بنويسی تا ما هم اقدامی بکنيم؟ ۲- اينکه ترک ميز نهار يا شام در شرم الشيخ يعنی چه يعنی اينکه ما از اين نوع رفتار ميزبان و ... اصلا راضی نيستيم مگر زوره سر ميزی بنشينيم که اداب انسانی و اسلامی را رعايت نکرده‌اند. ۳- اگر به اين اجلاس هم نمی رفتيم حتما شما صد ايراد می گرفتيد که چرا نرفتيد از خواسته های کشور دفاع کنيد و سهم ايران را از دست داديد. چون قوم یهود هم جز نق زدن کاری نمی کردند موسی هر کار می کرد آنها ایراد می گرفتند که چرا چنین می کنی و این نمی کنی. اگر قرار به حرف ایراد بنی اسرائیلی باشد کار آسانی است. ۴- آن عربهايی که پشت ايران را نمی گيرند درست همين کسانی هستند که شما گاهی از رفتارشان دفاع کرده ايد. سلاطین و پادشاهان عرب که ما هم می خواهیم سر به تنشان نباشد مگر این بزرگان!!! از حقوق مردمشان دفاع می کنند که از ما دفاع کنند.

علی علی اکبري

آج به مهتاب يا آرمين يا ... ۵- آنانی که از ما دفاع می کنند آن مردم عربی هستند که حقشان بوسیله همین چپاولگران بر باد رفته. آن رزمندگانی هستند که طعم شکست را به اسرائیل چشاندند. ۶- ..... همین کافی است.