بیاض در سال1355

   بسمه تعالی   

بیاض دهستانی است در ٣٠ کیلومتری انار و در گذشته بیشتر انار و بیاض را با هم می‌شناختند. و روستای قدیمی آن امروز تقریبا خالی از سکنه بومی است ولی با گذشتن جاده آسفالته انار-رفسنجان روستا در کنار این جاده متمرکز گشته است. و بسیار آباد و مهاجر پذیر می‌باشد.شهرک راه‌آهن در این روستا قرار گرفته است.

مرکز بهداشتی ولیعصر و ساختمان حوزه علمیه خواهران با امکانات کتابخانه و سالن‌های مجهز از ساختمانهای بزرگ و مجهز محسوب می‌گردند.

این متن از کتابی است از:

 وزارت دفاع ملی

سازمان جغرافیائی کشور

 اداره جغرافیائی

بنام:

فرهنگ جغرافیائی

 آبادیهای کشور جمهوری اسلامی ایران

انار

جلد94- چاپ یکم

برگ       NH-40-5سال 1358(در داخل جلد 1357)

البته قابل ذکر است که آنچه بعنوان تعداد جمعیت و... که در این کتاب آمده و آنطور که در مقدمه این کتاب آمده مربوط به گروهی پژوهشگر است که در سال 1353 در فارس سرگرم کار شده و نتیجه کار آنها 138 جلد شده که طبق یک نقشه راهنما(شکل در پستهای قبل آمده است)  می‌باشد که هیچ مبنای اهمیتی قابل ذکری برای نقاط نیست بدین جهت این مجلد هم که بنام انار ثبت است فقط می‌توان مرکزیت نقطه را مشخص کند نه اهمیت جمعیتی دارد نه اهمیت تقسیمات کشوری. برای پیدا کردن هر نقطه یا شهر و آبادی ما ماید در نقشه محل آنرا و سپس براساس حروف الفبا آنرا می‌توانیم پیدا کنیم.

لذا این مجلد کتاب  شهر شهربابک و روستاهایی از رفسنجان و ... را در بر گرفته است.

 دیگر نقاط جغرافیایی از قبیل دشت و رود و کوه و.... در همان روستاهایی که کنار آن است توضیح داده شده است.(در مورد بشرآباد بدون هیچ دخل و تصرفی از این کتاب در صفحه ١٣ الی ١۴  چنین بیان شده است). حتی با اینکه رسم‌الخط کتاب به من نمی‌خورد و ... برای امانت با سختی سعی کردم عین نوشته در آید( با این حال پرانتز سبز از من است) مثل چسباندن حروف و غیره در آینده من در نوشته جدید توضیحات و اشتباهات این متن را می‌آورم و علل آنرا بررسی می‌کنم امیدوارم که فرصت اجازه دهد.

اما بیاض در این کتاب:

بیاض                               BAYAZ

 ده از دهستان کشکوئیه، بخش حومه، شهرستان رفسنجان، استان کرمان

طج(طول جغرافیایی)  َ27   55ْ، عج(عرض جغرافیایی) 42َ  30ْ، ارتفاع م(ارتفاع متوسط)1430متر.کویری، گرم خشک در 24 ک م(کیلومتری)جنوب خاوری انار و 67 ک م شمال باختری رفسنجان.

کوههای کمر کدیج و تل سبز در جنوب آبادی است.

جمعیت: 135خانوار سرشماری۲۵۲۵(۱۳۴۵ه.ش)575تن.

زبان: فارسی

دین:اسلام؛ شیعه 

کار و پیشه:کشاورزی،باغداری،دامداری و فرشبافی(80 دستگاه)؛ فرشها با طرح کاشان .

کشت:آبی؛ آب از لوله کشی وکاریز.

فرآورده‌ها: گندم؛جو؛پنبه و پسته.

رستینی‌ها:پوشش گیاهی برای چرای دام.

جانوران: خرگوش،شغال و روباه.

دارای دبستان، شرکت تعاونی روستایی، خانه اصاف و5 مسجد است.

مزرعه‌های فخر آباد در شمال خاوری و رحیم آباد در شمال وابسته به این آبادی‌اند.

این آبادی دو کوی دارد: کوی بالا و کوی پائین، و همچنین دارای کاروانسرایی کهن از آثار صفویه است.

/ 6 نظر / 25 بازدید
شرکت روزآمد

آيا مي خواهيد داراي حافظه ي بهتر و دقت و تمركز بيشتر باشيد؟ آيا فرزندان شما به دليل مشكل در يادگيري كند ذهن به نظر مي رسند؟ آيا نگران كاهش حافظه در اثر افزايش سن هستيد؟ آيا تحت فشار ناشي از اطلاعات هستيد؟ آيا مي خواهيد به بيشترين توانايي مغز خود دست يابيد؟ آيا مي دانيد حتي نوابغ نيز مي توانند قابليت هاي خود را بهبود بخشند؟ آيا در محدوده ي سني 4 تا 94 سال قرار داريد؟ يادگيري ماندگار به روش مرورهاي متوالي و تآخيري لايتنر به همراه مجموعه تمرين هاي افزايش كارايي هوش و حافظه در بسته ي نرم افزاري لايتنر تلفن های راهنمایی و مشاوره: 02166592219 02166434864

افسانه

باسلام موق وشاداب باشید

افسانه

باسلام موفق وشاداب باشید