با تبریک ولادت آن بانوی قهرمان و روز پرستار و بهورز  و روز بزرگداشت ملاصدر

ا به همه مسلمین و خدمتگزاران  به بیماران و دیگر نیازمندان     

     بمناسبت ولادت حضرت زینب(س) در سال پنجم هجری قمری         

     او فصیح عالم و من لال او   

     کی توان داد شرح حال او   

ای زینب شکر خدا که تو عالمه‌ای هستی که نزد کسی تعلیم ندیده‌ای و دانایی هستی که نزد کسی نیاموخته‌ای.               (امام سجاد ْعْ )

می‌گردم؛در خودم؛ هرچه در کوچه پس‌کوچه‌های ذهنم سر می‌نم که شادی او را کشف کنم مثل اینکه کلنجاری سخت است. آخر امروز تولد اوست ولی ما هرچه را از او می‌دانیم سختی و مصیبت و رنج است.

........ از وفات پیامبر اکرم(ص) در آغاز جهانگیر شدن آئین‌اش و شهادت جانگداز مادرش در عنفوان جوانی گرفته تا شهادت مولی‌الموحدین در آستانه نابودی هر نوع شر و فتنه در دین اسلام. اینها کم نبودند که شهادت برادر اکبرش امام حسن مجتبی(ع) را بجان کشید و این نیز اگر او را بس نبود عاشورا و سرزمین کربلا تمام آنچه را می‌شد فکر کرد و آنچه را نمی‌توان تصور نمود به سرش آورد و شاید خراب کردبر سرش. شهادت فرزندان و پنج برادر که هر کدام عالمی از رشادت و انسانیت بودند و آنگاه که به سفر اسارت شام بردنش نزدیکترین دوستش در نزدیکترین زمان او را نشناخت. چرا که زنی در سن زیر شصت سال پیرزنی بالای نود سال می‌نمود و خمیده شد پشتش از این همه بلا و رنج و بر دوش کشیدن درست امانت.

اما آنچه که آمد نیست همه زینب(س) اوست دختر حیدر کرار در پاک دامنی یکه دوران خود در علم یکه تاز زنان و در دانایی همان که از برادرزاده‌اش در صدر آوردم.

در ایمان قوی‌ترین؛ در شجاعت و سخنوری در دستگاه ابن زیاد در کوفه و دارالحکومه یزد در شام چنان داد سخن داد که هماوردی نیافت و به لکنت افتاد دستگاه جبار یزید(لعنت الله علیه) تمام حوادث روزگار خویش را تحلیل کرد و چنان بر بحق بودن خود و خاندانش و امامش به رشته کلام کشید که زلزله بر تخت و تاج ستمکاران زمانش داد و این تزلزل سه سال بعد طومار حکومت شام را با مرگ یزد در هم پیچید.

اگر نبود و اگر نداشت قدرت تجزیه و تحلیل و تشخیص اسلام که با خون شهدای کربلا آبیاری شد پرورش نمی‌یافت مگر با باغبانی زینب(س) این دست توانا مسلم باغبانی این بوستان بود. شاید هم باید ام‌المصائب باغبان این باغ باشد.

.......  و هرچه در کوچه پس‌کوچه‌های ذهنم می‌گردم که ......

مبارک روز تولدت

مراجعه جهت زندگینامه  http://roohollahtehrani.blogfa.com